A csepeli ikerporlasztó titkai:
Gondoltad volna, hogy a legendás Pannónia P20-as ikerporlasztója mögött komolyabb mérnöki munka van, mint a legtöbb mai robogó setupjában? Akár most újítasz fel egy időkapszulát a garázsban, akár régóta hajtod a hazai kétütemű királyt, jobb, ha tiszteled a technikát.
A motorversenyzok.hu archívumából most előástuk a legilletékesebb szakember, Szente Gyula úr (a Csepeli Motorkerékpárgyár egykori főkonstruktőre) eredeti intelmeit. Az üzenete ma is egyértelmű: „Csak végszükségben nyúlj a motor porlasztóihoz, mert azokat gyárilag patikára beállították!”
Így ne dobj el egy klasszikust: Sebességmánia és a megállás művészete a Pannónia P20-al
Gondoltad volna, hogy a hatvanas évek magyar mérnökei már akkor tűpontosan lemodellezték a biztonságos motorozást, amikor a mai csúcsgépek még kanyarban sem voltak? Szente Gyula, a Csepeli Motorkerékpárgyár legendás főkonstruktőre olyan méréseket hagyott ránk, amikből a mai napig tanulhat mindenki, aki nem akarja az aszfalton végezni.
Nézzük meg, mit tudott a magyar aszfaltszaggató sleeper a számok tükrében, és miért életmentő a helyes féktechnika, ha két keréken gurulsz!
Hogyan lett egy magyar hajógyár a világ egyik legnagyobb oldalkocsigyártója, és miért kellett a csúcsról a semmibe hullania? Íme a váci Duna oldalkocsik hihetetlen története az 1953-as prototípustól a KGST-piac szorításáig.
?️ Luxusautókból motorkerékpár-oldalkocsi
A történet 1948-ban kezdődött, amikor államosították a neves karosszériaépítő mester, Nagy Géza vállalatát. A kiváló minőségű luxusautók gyártásához használt speciális gépek, szerszámok és a magasan képzett szakembergárda a váci Alumínium- és Horganyfeldolgozó Nemzeti Vállalathoz került.
Ebből a gyárból alakult ki később a Dunai Hajógyár (majd nevén a Magyar Hajó- és Darugyár Váci Gyáregysége). Amikor az 1950-es évek közepén felmerült az igény egy hazai motorkerékpár-oldalkocsira, a váci üzem tökéletes választásnak bizonyult: a luxusautóknál megszerzett alumínium-megmunkálási tapasztalat kitűnő alapot adott.
Szekulesz Béla egyedi robogója
A magyar motorkerékpár-gyártás története tele van különleges, sufniműhelyekben született kincsekkel. Nemrég egy igazán megható emléket kaptunk egyik olvasónktól: nagyapja, Szekulesz Béla által tervezett és épített robogóról szóló korabeli újságcikket. Ezt a technikai csemegét hozzuk most el nektek!
A korabeli sajtó is felfigyelt a zuglói (Bp. XIV. kerület, Paskál utca) konstruktőr munkájára, hiszen abban az időben a hazai robogókérdés még válaszra várt. Szekulesz úr nem várt a gyári megoldásokra, hanem saját maga alkotta meg a „magyar robogót”.
Amikor még a „palacsintasütőben” dőlt el a dicsőség – A legendás ’81-es Csepeli Hatórás
Van az a jellegzetes illat, amit csak a kétütemű motorok rajongói ismernek: a keverék olajos, szúrós, mégis édes aromája. 1981-ben a Csepel-szigeten, ez az illat nemcsak a levegőben volt, hanem a történelemben is. Ma már nehéz elképzelni, de volt idő, amikor a magyar motorsport nem a csilli-villi boxutcákról szólt, hanem a tiszta szenvedélyről és a „bütykölés” művészetéről.
Ruszöv Spartacus egyesület érdeme, az egyik legkisebb és legszegényebb szakosztályé, amely a nagyokat megszégyenítve, az utóbbi tíz esztendő legnagyobb versenyét rendezte meg, még ha ez abszolút mértékegységgel mérve — könnyen lehet — csöppnyi volt. Mindegy, az évek óta legálisan lebonyolított 6 órás versenyből igazi mentős-rendőrös-rendezős versenyt alakítottak. A kis egyesület hívó szavára pedig igazi, itthon alig látható versenyzők is rajthoz álltak, mint például Hársfai Lajos, Juhász Károly, Juhos Árpád, Rendek Róbert, Gratzag István, Szabó János és még sorolhatnánk.
Dübörgő motorok és ambiciózus célok: Bemutatták a Champion HERT by MRP Racing 2026-os szezonját
A napokban részt vettünk a Champion HERT by MRP Racing hivatalos sajtóbemutatóján, ahol a két csapat vezetése és versenyzői lerántották a leplet a 2026-os évre vonatkozó terveikről. Az esemény hangulata már önmagában is előrevetítette azt a dinamizmust és precizitást, amellyel a srácok az előttük álló szezonnak vágnak neki. Új fejlesztések, frissített versenynaptár és egy láthatóan éhes, motivált gárda várja a rajtzászlót.
Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük a csapat hivatalos sajtóközleményét, amely részletesen tartalmazza a technikai paramétereket és az idei célkitűzéseket.
Budapest, 2024. szeptember 6. – Szeptember 14. és 15. között rendezik meg a FIM Endurance Világbajnokság (EWC) idei negyedik futamát a franciaországi Paul Ricard pályán Le Castelletben. A 24 órás viadalon a Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. és a Magyar Motorkerékpár Technikum és Szakképző Iskola (MAMI) közreműködésével és támogatásával elindul az újonnan alakult Hungarian Endurance Racing Team by Moto-Jungle Racing négy versenyzője. Sebestyén Péter, Kovács Bálint, Görbe Soma és Számadó Máté,” Juhász Dávid „a Superstock kategóriában versenyeznek majd.
Kovács Bálint vagyok, gyorsasági motorversenyző.
5 éves koromban kezdtem el motorozni, és végig jártam a ranglétrát a különböző utánpótlás korosztályokban. Hazai szinten már 13 évesen a felnőtt mezőnyben is eredményesen szerepeltem, melynek következtében felfigyelt a teljesítményére az akkor már a Superbike-világbajnokságon szereplő H-Moto Team, amelyhez 2014-ben csatlakoztam.
Innentől kezdve a fejlődésem felgyorsult, és a koromnak megfelelő kategóriákban szerepeltem egyre sikeresebben.
Fájdalommal értesültünk arról, hogy ma reggel elhunyt Nádasdi János, a Magyar Motorsport Szövetség tiszteletbeli tagja.
Nádasdi évtizedeken át dolgozott a magyar autó- és motorsportért. 1980-tól először a Magyar Autó- és Motorsport Szövetség, majd 1996-tól, a két sportág önálló szakszövetséggé alakulásától a Magyar Motorsport Szövetség főtitkára volt.
Emellett az évek során a Salakmotor szakág vezetője, MAMS elnökségi tagja, továbbá a MAMS Felügyelő Bizottságának tagja is volt. A Hungaroringen a tanpálya vezetése is az ő feladata volt.
Kökényesi György nyomán, immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre a Papp László SportArénában a SuperEnduro GP magyarországi fordulója. A 2019-es fantaszikus debütálás után, 2020. február 1-én újra SuperEnduro lázban volt a hazai közönség, ugyanis újra hazánkba látogattak a világ legjobb teremendurósai!
Hamarosan megnyitjuk a kapukat Monorierdőn az új versenypálya létesítményünkben. A pályatest, a depó, a kiszolgáló létesítmények, az épületek, a mosdók, a büfé, az irányítótorony elkészültek.
A beruházás várhatóan 2021. év végére befejeződik, az áram lekötést a szolgáltatótól azonban, csak 2022. év elején kapjuk meg. Amint minden elkészül, teszt jelleggel megkezdjük a működésünket, amikor is kezdetben autós teszt napokkal, nyílt napokkal és téli autóverseny kupasorozattal várunk minden kedves érdeklődőt.
az új versenypálya weboldala!
Királyválasztó 2021 - Magyarország Endurocross-Bajnokságának zárófordulója.
Október 23-án ismét Királyválasztó Piliscséven!
Idén is nagy erőkkel készülünk a XXXVIII. Királyválasztóra, hogy a nevéhez méltóan az év endurocross-eseménye legyen. A már megszokott és bevált "királyválasztós" sajátosságok, szolgáltatások mellett ezúttal is várhatóak meglepetések mind a versenyzők, mind a nézők számára, hogy mindenkinek emlékezetes legyen az idei, immár harmincnyolcadik alkalommal megrendezett verseny.
