2026. április 13., hétfő 14:21

A legendás ’81-es Csepeli Hatórás

Megosztás
A legendás ’81-es Csepeli Hatórás

Amikor még a „palacsintasütőben” dőlt el a dicsőség – A legendás ’81-es Csepeli Hatórás

Van az a jellegzetes illat, amit csak a kétütemű motorok rajongói ismernek: a keverék olajos, szúrós, mégis édes aromája. 1981-ben a Csepel-szigeten,  ez az illat nemcsak a levegőben volt, hanem a történelemben is. Ma már nehéz elképzelni, de volt idő, amikor a magyar motorsport nem a csilli-villi boxutcákról szólt, hanem a tiszta szenvedélyről és a „bütykölés” művészetéről.

Ruszöv Spartacus egyesület érdeme, az egyik legkisebb és legszegényebb szakosztályé, amely a nagyokat megszégyenítve, az utóbbi tíz esztendő legnagyobb versenyét rendezte meg, még ha ez abszolút mértékegységgel mérve — könnyen lehet — csöppnyi volt. Mindegy, az évek óta legálisan lebonyolított 6 órás versenyből igazi mentős-rendőrös-rendezős versenyt alakítottak. A kis egyesület hívó szavára pedig igazi, itthon alig látható versenyzők is rajthoz álltak, mint például Hársfai Lajos, Juhász Károly, Juhos Árpád, Rendek Róbert, Gratzag István, Szabó János és még sorolhatnánk.

?️ A főszervező, aki gázt is adott: Gratzag István

Egy ilyen kaliberű esemény nem jöhetett volna létre egy igazi megszállott nélkül. A verseny lelke és főszervezője Gratzag István volt, aki nem érte be annyival, hogy a kordonok mögül, stopperrel a kezében figyelje az eseményeket.

A RUSZÖV Spartacus színeiben ő maga is rajthoz állt a negyedliteresek között. Képzeljük el azt az elszántságot, ami ahhoz kell, hogy valaki a szervezés embert próbáló feladatai mellett még a nyeregbe is felüljön! István és váltótársa, Ágoston, nem is akárhogyan mentek: a verseny derekán, a harmadik órában még az előkelő 2. helyen autóztak  motoroztak a népes mezőnyben, bizonyítva, hogy a szervezőnek nemcsak a feje, de a csuklója is a helyén van.

⏱️ Hat óra dráma és izgalom az aszfalton

A pálya alakja miatt csak „palacsintasütőnek” hívott gyors körön minden óra tartogatott valami emlékezeteset:

 * 1. óra (A gyorsaság): A Le Mans-i rajt után Hársfai P20-asa és a ruszövös Tóth MZ-je diktálta a fergeteges tempót, az első kerekek folyamatosan a levegőben voltak.

  1. óra : Borul a papírforma, jönnek fel a szériamotorok! ?️ A Tóth/Neuser duó verhetetlennek tűnik: a tavalyi bajnok Tóth ’bajnoki módon’ kezeli a P 20-ast, a második óra végén már 7 körrel vezetnek a Rendek/Juhos páros előtt. A mezőny legnagyobb meglepetése (és a profik ’szégyene’ ?), hogy a dobogó harmadik fokán jelenleg a túrás Asztalos/Benyó kettős tanyázik!”

 * 3. óra (Füstbe ment tervek): Itt ütött be a krach a profiknál. Hársfaiék hajtókarja megadta magát, Tóthék pedig egy letört fékkar miatt csúsztak vissza. Ekkor jöttek fel Szabóék az első helyre a „csontszéria” Pannóniával.

  1. óra (Az állandóság órája): A mezőny elején semmi sem változik. Szabóék forognak, mint a malomkerék. A két túrás ismét a 2. helyen, mögöttük Juhosék és a 4. helyre Juhászék érkeznek a hetedikről.

 * 5. óra (A kitartás): A technika kezdett elfáradni. Volt, akinek a kuplungja fröccsent szét, Juhászék pedig a különleges „honvédbenzin” miatt többet tolták a motort, mint amennyit vezették.

  1. óra (A túlélés órája)

A motorok az első percekhez képest vánszorognak. Szabóék közörös taktikája több mint tíz körös fölényhez vezet. Asztalosék — hasonló stílusban — szintén több mint tíz körrel védik 2. helyüket, miközben mögöttük izzik a beton, mert Juhosék és az Iglár/Hegedűs (BHSE) kettős azonos körszámmal a befutóval osztja el a helyezést. A befutási sorrend alapján Juhoséké a 3. hely. A Perlus/Sinkó (Ruszov) páros egy defekt és egy akkucsere ellenére a mezőny végéről a 4. helyre verekedte fel magát, és ezzel az egyetlen ruszovos motort vitte át a célvonalon.

A Ruszöv Spartacus első idei nagyobbszabású versenye nagyszerűen sikerült. Jó lenne, ha a többi rendezőjelölt hasonló mutatvánnyal folytatná azt, ami most megindult...

? Gratulálunk a Ruszöv Spartacusnak a szervezéshez, magasra tették a lécet a szezonra!”

 

Dicsőségfal – Hivatalos végeredmények

50 cm^3-es kategória (1 órás „előprogram”)

A “gyűszűnyi” motorok maratoni csatáját a Csizmadia Tibor – Pócsi Miklós páros nyerte 77 körrel, maguk mögé utasítva a mezőnyt a puhábbra hangolt, megbízható Simsonnal.

  1. Csizmadia -Pócsi
  2. Lévai-Hatala
  3. Pátkai-Sirály
  4. Sztrés-Kovács
  5. Scmith L.-Scmith O.

 

250 cm3-es kategória (A fő attrakció)

1.Szabó János / Sümegi László | Pannónia (ZMMK) | 353 kör

  1. Benyó M. / Asztalos L. | BHSE | 347 kör
  2. Rendek R. / Juhos A. | MZ (ZMMK) | 324 kör
  3. Iglár Zs. / Hegedűs L. | MZ (BHSE) | 324 kör
  4. Harmati Á. / Kugler V. | MZ (ZMMK) | 322 kör
  5. Perlus J. / Sinkó Gy. | MZ (Ruszov) | 318 kör
  6. Raschka Gy. / Győri I. ZM/BHSE
  7. Sárkány I. / Pócsi M. BHSE
  8. Nagy L. / Horváth L. ZMMK
  9. Czapkó J. / Juhász K. BHSE

A befutó után Surányi Péter tudósító találóan jegyezte meg: a Ruszöv Spartacus legkisebb szakosztálya a „nagyokat” megszégyenítő versenyt rendezett. Gratzag István és csapata bebizonyította, hogy a motorsport nem a pénzről, hanem az összetartásról és a gázmarkolatról szól.

Ti ott voltatok 1981-ben a kordonok mögött Csepelen? Vagy esetleg hajtottatok hasonló gépet?

 

#motorsport #retro #pannonia #mz #csepel #gratzagistván #ruszovspartacus #magyarmotor #1981

 

Megjelent: 617 alkalommal

 

 

 http://balunet.hu

  

 

  

 

 mamisuli.hu

 talmaring_logo

 

  

  

 

 

Web Analytics